Xbox Series X, Variable Rate Shading Nedir?

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, yeni nesil konsolu Xbox Series X özelliklerini açıklamıştı. Bizler de özellikleri detaylı bir şekilde sizlere aktarmaya çalıştık. Fakat bazı özelliklerin ve konsolun kendisiyle beraber neler getirip neler götüreceğini de konuşmak lazım. Akıllardaki en büyük soru işaretlerinden bir tanesi Variable Rate Shading özelliğinin tam olarak nasıl çalışacağı ile ilgili.

Örnek vermeden önce biraz teorik bilgi aktarayım. Konu her bir FPS’in yani ekran görüntüsünün belli kısımlarının GPU tarafından farklı güçler kullanılarak işlenmesini sağlamak. Yani ekranda gördüğünüz tek kare içerisinde, ekran kartınız o karenin farklı bölgelerine farklı güçler kullanabiliyor. Bu teknoloji sadece desteklenen oyunlar, yazılımlar ve donanımlar ile çalışabiliyor.

 xbox=

VRS yani Variable Rate Shading örnek ile anlatımı

Bu özelliği anlatabileceğim en iyi örnek sanırım araba yarışı oyunları olacaktır. Bir yarış oyununda yüksek hızda araç sürerken araç ve önünüzdeki yol dışında çevreye pek dikkat etmezsiniz. En azından bu özellik dikkat etmeyeceğiniz var sayılarak geliştirilmiş. Eğer oyununuzda bu özellik varsa, sizin odaklanmadığınız kısımlar daha kötü gözükecek. Odaklandığınız kısımlarda ise grafik özellikleri daha gelişmiş olacak. Yani sizin bakmadığınız kısımlar donanımlara daha az yük bindirirken, o kısımlardan boşa çıkan işlem gücü odaklandığınız kısımlara verilerek daha iyi görüntüler elde edilmesi sağlanıyor.

Xbox Series X, Variable Rate Shading Nedir?

Bu özellik sadece daha iyi görüntü elde etmek için değil daha sabit ya da daha yüksek FPS elde etmek içinde kullanılabilir. Mesela odaklanmadığınız kısımlar biraz daha kötü gözükebilir. Fakat odaklandığınız kısımlardaki görüntü kalitesi iyileştirilmek yerine daha yüksek ya da daha sabit FPS elde etmenizde sağlanabilir.

Muhtemelen Microsoft kendi bünyesinde bulunan oyun yapımcılarına Xbox Series X üzerinde akıcı şekilde FPS drop olmadan 4K 60FPS oyun yapılması konusunda zorlama yapacaktır. Fakat diğer oyun yapımcılarının bu konuda nasıl bir yol izleyeceğini tahmin etmek şu anda oldukça zor. Çünkü eğer sadece bu konsola özel yapılmayacak bir oyundan bahsediyorsak bu güçteki bir konsolda 1080 60FPS ya da 30FPS olarak çalışan bir oyunun diğer konsollara optimize edilmesi bir hayli zor olacaktır. Diğer taraftan sadece çözünürlüğün arttırıldığı ve Xbox Series X üzerinde 4K 60FPS olarak çalışan bir oyunu diğer konsollarda 1080P 30 ya da 60FPS olarak çalıştırmak daha basit.

3DMark‘ın VRS için paylaştığı videoyu aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz. Konsolun bu yılın yaz aylarında piyasa çıkması bekleniyor. Henüz ön siparişler açılmadı. Xbox Series X’in resmi web sitesine buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.