Overwatch’a yeni gelen kahraman Baptiste’i detaylarıyla inceledik

Overwatch’un merak edilen 30. kahramanı olan Baptiste, geçtiğimiz gün ortaya çıktı. Kahraman ortaya çıkmadan önce ise Blizzard tarafından düzenlenen basın toplantısında, Overwatch’un diğer karakterleri ve Baptiste hakkında bilinmeyenleri detaylarıyla sizler için öğrendik. Katılım gösterdiğimiz özel basın toplantısında oyunun tasarımcılarından Michael Chu ve Geoff Goodman, Baptiste’in Overwatch’a ne denli bir etkisi olacağını anlattı.

Overwatch’un yeni karakteri Baptiste’in detayları

Karakter ve yetenek tabanlı bir FPS oyunu olan Overwatch’un maçları, şüphesiz bundan sonra Baptiste ile daha da renkli bir halde olacak.  Hikayede Omnic savaşının ortasında doğan ve savaşın daha çocukken üzerinde bıraktığı izler yüzünden sıkıntılı bir yaşam geçiren Baptiste, yaşı büyüdükçe insanlara yardım etmekten kendini geri çekmiyor. Yardıma muhtaç insanlara yardımseverliği yüzünden, savaş alanında sıhhiye olmayı tercih eden karakterimiz, askeri kariyerini bu yol üzerinden şekillendiriyor. Daha sonrasında Overwatch evreninin kötü birliği Talon’da kendince bir iş bulan Baptiste, bu iş sayesinde biriktirdiği parayı ülkesi Haiti’de bulunan kliniğe bağışlıyor. Ancak zamanla Talon birliğinin göründüğü kadar hiç de masum olmadığını anlayan Baptiste, vakti geldiğinde bu birlikten ayrılmak istese de, birlikle olan bağlarını kolay kolay kopartamıyor.

En sonunda bir şekilde kendini Talon’dan koparmayı başaran Baptiste, geliştiricilerin belirttiğine göre karanlık bir geçmişe sahip. Küçüklükten bu yana içerisinde bulunduğu çevresel faktörler yüzünden kötü olayların altına imzasını atan karakterimiz, günün sonunda kendini Overwatch’un senaryosunu yakından takip oyunculara sevdirecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

Destek Sınıfı Karakteri !

Brigitte ve Moira’dan sonra Overwatch kadrosuna destek sınıfı olarak katılan yeni kahraman, destek sınıfının maçlarda daha fazla öne çıkmasını sağlayacak. Çünkü Brigitte dışında kalan karakterlerin, bugüne kadar pek fazla ofansif bir yapıda olmadığını söyleyebiliriz. Ancak Baptiste, bunun tam tersi olarak oldukça saldırıya yatkın bir şekilde oyun sırasında kontrolümüze verilecek.

Karaktere ilk baktığımızdaysa diğer destek sınıfı karakterlerinden farklı olarak, seri şekilde ateş eden bir taarruz tüfeğine sahip olduğunu görüyoruz. Soldier 76’ya benzer bir şekilde hasar vuran Baptiste, tahmin edildiği üzere diğer DPS karakterleri kadar hasar vuramıyor. Ancak geliştiriciler, doğru kullanıldığında bu silahın can yakabileceğinin altını çizdi. İki çeşit atış moduna sahip olan bu silahın, ikinci atış modunda ise takım arkadaşlarımıza yardım edebiliyoruz. Eğer ikinci atış modunda silahı kendi arkadaşlarınıza doğrultursanız, takım arkadaşlarınızın sağlık seviyesini seri bir şekilde yükseltebilirsiniz. Bu yüzden savaşlarda hasar vurma veya sağlık verme tercihini iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Baptiste’in bu özelliğinin büyük oranda Ana karakterine benzediğini de rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Baptiste’in yeteneklerine geçtiğimizde ise yapısal olarak karakterin tamamen takım odaklı bir kahraman olarak oyunda yer edindiği, gözümüze çarpan ilk unsur oldu. Baptiste’in ilk tanıtılan yeteneği olan Regenerative Burst’ü kullandığınızda, takım arkadaşlarınıza süreye bağlı olarak sağlık verebiliyorsunuz. Belirli bir alan içerisinde bulunan tüm karakterlere sağlık veren Baptiste, bu özelliğiyle Lucio karakterine benziyor. Fakat kendisinin Lucio kadar seri ve rahat bir şekilde sağlık veremediğini belirtelim.

Immortality Field

Kahramanımızın ikinci yeteneğinin ise oyuncular arasında uzun bir süre konuşulacağını söyleyebiliriz. Immortality Field adını alan bu özellik, adının hakkını verir bir şekilde Baptiste’in takım arkadaşlarına kısa süreli olarak ölümsüzlük kazandırıyor. Savaş alanına küçük bir drone bırakan Baptiste, belirli bir alan dahilinde kalan düşmanların sağlık değerini yüzde 20’nin altına indirmiyor. Drone, savaş alanında durduğu sürece ölümsüzlük dağıtan Baptiste’in bu özelliği, doğru kullanıldığında takımına oldukça rahatlatabilir.

Baptiste’in son özelliği (Q yeteneği) olan Amplification Field’ın ise savaş alanının kaderini değiştireceğinin altını çizelim. Savaş sırasında aktif edilmesi gereken bu özellik, aktif edildikten sonra 8 saniye süren bir duvar ortaya çıkartıyor. İçerisinden geçen her türlü hasarı iki katına çıkartan bu özelliği kullanırken iki kere düşünmenizi öneriyoruz. Takımınızda en güvendiğiniz DPS karakterin, en rahat anında kullanmanız gereken bu özellik sayesinde, rakip takımın tank karakterlerini saniyeler içerisinde öldürebilirsiniz. Diğer bir yandan Amplification Field yeteneğinin aynı şekilde iyileştirme efektlerini de iki katına çıkarttığını unutmadan belirtelim.

Buraya kadar Baptiste’in ne kadar güçlü olduğunu ve doğru kullanıldığında savaşlarda nasıl bir etki bırakacağından bahsettik. Ancak karakterin özelliklerini kullanmaya başladıkça, Baptiste’in de zayıf yönlerinin olduğunu keşfediyorsunuz. Bugünden itibaren PTR sunucularında oynanabilir olan karakteri saf dışı bırakmak için, Immortality Field ve Amplification Field özelliklerini aradan çıkartmaya çalışmalısınız. Örnek vermek gerekirse, McCree’nin ultimate yeteneğiyle maçı kazanmayı hedefliyorsanız, McCree’den önce daha kolay engellenebilir bir yetenekle Baptiste’i Immortality Field kullanmaya zorlayabilirsiniz. Dolum süresi yüksek olan bu yeteneğin kullanılamaz olduğunu fark ettiğinizdeyse tüm gücünüzle karşı takıma yüklenmemek için hiçbir nedeniniz kalmıyor. Bunların yanında geliştiriciler Baptiste’in, oyunu oynayan her türden oyuncuya hitap ettiğini de belirtti. Öğrenmesi kolay ancak ustalaşması zor bir yapıda olan Overwatch’ta Wrecking BallWidowmaker veya Ana gibi karakterleri düzgün bir şekilde oynamak için karakterle uzun vakitler geçirmeniz gerekiyor. Ancak toplantıda Geoff Goodman, bu durumun Baptiste için geçerli olmadığını söyledi. Böylelikle yeni karakterin pek fazla ustalık gerektirmeyeceğini, ancak inceliklerini öğrenmenin zaman alacağını tahmin edebiliriz. Son olarak Baptiste’in, profesyonel oyuncular tarafından da oldukça fazla tercih edileceği de düşünülüyor. Hızlı yapısı yüzünden Overwatch League’de kendisini Ana ile birlikte oldukça fazla göreceğimizden şüphemiz yok. Bu sebepten dolayı büyük e spor takımlarının yıldızlarını, yakın zamanda Baptiste ile özdeşleştirmeye hazır olun.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.