GTA 6 duyurusu neden bu kadar gecikti?

Rockstar Games imzasını taşıyan GTA serisi 20 yılı aşkın bir süredir karşımıza çıkan ve oyun dünyasına yön veren serilerin başında geliyor. Kendine has bir türün oluşmasına da sebep olan ve birçok oyuna ilham kaynağı olan seri doğal olarak oyun dünyası için de önemli bir yere sahip. Oyun sektörüne her daim yön veren GTA serisi, son olarak 2013 yılında karşımıza çıkmıştı. Daha sonra tabi ki GTA 5‘in yeni nesil ve PC sürümü çıktı ama oyunun asıl çıkış tarihi üzerinden tamı tamına 6 yıl geçmiş durumda. Peki bu 6 yıllık süreçte Rockstar Games neler yaptı? Daha da önemlisi GTA 6‘nın duyurulması neden bu kadar gecikti? 

GTA 6 Neden Bu Kadar Gecikti? GTA 6 ile İlgili Neler Biliyoruz?

GTA 6 ile ilgili bildiğimiz ilk şey oyunun kesinlikte yeni nesil konsollara çıkacağı. Yani PlayStation 5 ve E3 2019 fuarında duyurulan Scarlett kod adlı yeni Xbox konsolunun kapıda olduğunu düşünecek olursak bu iddiamızın doğruluğunu savunabiliriz. Öne sürdüğümüz bu iddiayı kuvvetlendiren bir diğer etken ise Rockstar‘ın en az 2 yıl öncesinden oyunun duyurusunu yaptığı. Yani GTA 6 bugün bile duyurulmuş olsa, oyunun çıkması için en az 1.5 ya da 2 senelik bir bekleyiş ile karşılaşacağız. Bu da en erken 2021 yılında, yeni nesilin belki de çoktan çıktığı bir döneme denk geliyor. Tabi ki firma GTA 5’te uyguladığı gibi şimdiki nesil ve yeni nesil taktiğini uygulanabilirdi ama Rockstar Games‘in bunun için geç kaldığını düşünüyorum.  Hatırlarsanız GTA 5 ilk olarak PS3 ve Xbox 360’a çıkmış sonrasında ise yeni konsollar ve akabinde PC platformuna gelmişti. Eğer böyle bir planlama olsaydı GTA 6’yı şimdiye kadar görmüş olmamız gerekiyordu.

Rockstar Games

Diğer taraftan seriye genel olarak baktığımızda Rockstar Games‘in ilk olarak 2’şer yıl aralıklarla GTA serisini çıkardığını görüyoruz. bazı oyunlarda bu aralık 1 yıla kadar düşse de zaman aralığı asıl GTA 4 ile açılmaya başlıyor. Serinin hala en sevilen oyunlarından biri olan GTA 4, 2008 yılında çkmıştı. GTA 5 ise ondan tam 5 yıl sonra yani 2013 yılında piyasaya çıktı. Aradan 6 yıl geçmesine rağmen yeni GTA duyurusu ise henüz yapılmış değil. Tabi GTA serisi dışında belirttiğimiz bu aralıklarda Rockstar Games, Red Dead Redemption’dan tutun Bully’e, Manhunt’tan tutun da Max Payne 3‘e kadar birçok oyuna da imza attı. GTA V sonrasında ise firmanın sadece 1 oyun çıkardığını görüyoruz. O da Red Dead Redemption 2. Yani firmanın diğer ekiplerde olduğu gibi oyun geliştirme süreci bir hayli uzamış durumda. Belki diğer firmalara göre bir tık bile fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Oyundaki bu gecikmenin tabi ki belli başlı, daha doğrusu farklı sebepleri de var. Öncelikle araya giren Red Dead Redemption 2, hem hikayesi, hem oynanışı hem de grafikleriyle gerçekten de beklentilerin çok ötesinde bir oyun olmayı başardı. Diğer taraftan GTA V’in hala deliler gibi para bastığı da bir gerçek. Çıkışından 5 yıl sonra, yani 2018 yılında bile satışlarda ilk 5 içerisinde yer alan yapım, içerisinde bulunduğumuz 2019 yılında da hala en çok satılan oyunlar listesinde tepeye oynamaya devam ediyor. Oyun satışları dışında online özellikleriyle de para basmaya devam ediyor. Twitch yayınlarına, mikro ödemelere ve oyuna olan ilgiye baktığımızda da GTA Online‘ı rol yapma dinamiklerinin de getirisiyle birlikte hep tepelerde görüyoruz. Öyle ki firmanın GTA V’ten toplamda 6 milyar dolardan fazla gelir ettiği de rapor edilmiş durumda. Doğal olarak Rockstar Games hem yeni nesili bekleme, hem de altın yumurtlayan tavuğu kesmeme derdinde olabilir.

İşin bir de perde arkasında yaşanan bazı sıkıntılar var. Bu noktada en büyük kriz ise GTA’yı GTA yapan isim olarak da bilinen Leslie Benzies tarafında yaşandı. Rockstar çatısı altında uzun yıllar çalışan ve GTA 3’ten GTA V’e kadar aktif bir şekilde rol oynayan Benzies, 2016 yılında firmadan ayrıldı ya da ayrılmak zorunda kaldı. Sam ve Dan Houser’dan sonra firmanın en yetkili ismi olan Benzies, bu ayrılık sonrası Rockstar Games’e tam 150 milyon dolarlık bir dava açtı. Rockstar tarafı benzies’in görevi bıraktığını iddia ederken benzies ise tatil dönüşü şirkete giriş kartının dahi iptal edildiğini ve alacaklarını dahi alamadığını öne sürmüştü. İki tarafın da birbirini suçladığı bu dava geçtiğimiz aylarda sonuçlandı ama detayları paylaşılmadı. Neyse, konuya dönecek olursak GTA serisi için bu kadar önemli olan bir ismin ayrılığı ve ayrılık sürecinde yaşananlar yeni GTA’nın gecikmesine de sebep olmuş olabilir. Nitekim birçok oyunun yönetmenliğini ve ana tasarımcılığını yapan Leslie Benzies, aynı zamanda Rockstar North’un da tepe ismiydi.

Peki GTA 6 nasıl olacak? Oyunla ilgili şimdiye kadar neler biliyoruz?

Öncelikle şu anda internette GTA 6 ile ilgili gördüğünüz bütün şöyle olacak, böyle olacak, yok efendim GTA 6 sızdırıldı tarzı haberler ve videolar sadece birer dedikodudan ibaret. Hatta bazı sitelerde oyun ile ilgili platform bilgileri, ne zaman çıkacağı, gümbür gümbür geldiği ile ilgili içerikler görüyoruz ki tüm içerikler sadece birer iddia. Çünkü Rockstar’ın konu ile ilgili henüz resmi hiçbir açıklaması yok. Sadece stüdyonun başındaki isimlerden biri olan Dan Hoser’ın çok kısa açıklamalarını görüyoruz ve onların da elle tutulur bir tarafı yok diyebiliriz. Dan Houser daha önce yapmış olduğu açıklamalarda oyunun temelini oluşturan “Amerikan Rüyası” işleyişinin pozitif ve siyasal ayrımcılıktan dolayı zora girdiğini ve artık oyunu geliştirmenin iyice zorlaştığını, daha uzun zaman aldığını dile getirmişti.

Oyun ile ilgili gelen dedikodular ise GTA 6’nın tıpkı San Andreas oyununda olduğu birden fazla büyük şehir içerebileceği yönünde. Hatta Amerika’nın doğu kanadını ele alacağı ve Libert City ile birlikte Vice City’i kapsayacağı da söyleniyor. Diğer taraftan oyunun E3 fuarında duyurulabileceğinin iddia edildiğini de sık sık gördük. Bu bana göre çok ama çok düşük bir ihtimal çünkü firmanın tarihine baktığımızda, özellikle son oyunlarında hiçbir zaman E3’te duyuru yaptığını görmedik. Dahası Rockstar Games, E3 gibi fuarlara genelde katılmayan firmaların başında geliyor. Oyunları için genelde bir duyuru tarihi ve ilk fragman şeklinde bir yol izlediklerini görüyoruz. Muhtemelen 2020, 2021 civarı duyurulacak olan GTA 6, duyuru tarihinden yaklaşık 2 yıl sonra piyasaya çıkacak ve yeni nesil konsollar ile birlikte sonrasında PC’ye de gelecek. 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, lütfen yorumlarda paylaşın.

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.